Do ludzkiej psychiki trudno jest dotrzeć – zarówno w Internecie, jak i w bezpośrednim kontakcie. Z reguły wszyscy, którzy pierwszy raz chcą się skontaktować z psychologiem chętnie zdecydują się na pomoc on-line; szczególnie te osoby, które mieszkają za granicą i trudno im znaleźć psychologa, który mówi po polsku.
Atutem konsultacji psychologicznej w Internecie może być większa anonimowość.
Jednak żaden psycholog nie pomoże ani w Internecie ani w rzeczywistości, jeśli od niego będziemy oczekiwać rozwiązania swoich problemów.
Każdy z nas, decydując się na szukanie wsparcia w zaistniałych problemach preferuje inny sposób
szukania pomocy.
szukania pomocy.
Są osoby, które wolą bezpośredni kontakt z psychologiem ponieważ twierdzą, że łatwiej im go wyczuć. Przywiązują znaczenie do tego, jaki jest światopogląd, system etyczny, życiowa filozofia czy hierarchia wartości osoby, do której zwracają się o pomoc. Nie jest im także obojętne czy dla psychologa liczy się jedynie zarobek czy coś więcej.
Zgadzają się z faktem, że w sieci istnieje duży poziom anonimowości – co może mieć zarówno zalety jak i wady, ponieważ twierdzą, że w takiej formie kontaktu istnieje dużo większy poziom ryzyka. Takie osoby chętnie poznałyby jakieś autorskie prace psychologa udzielającego porad jak np. jego artykuły lub coś z osobistych zwierzeń i przemyśleń w prywatnym blogu oraz przykładowe porady. Oczekują tego ponieważ widzą w tym szansę na lepsze poznanie psychologa i ocenę tego co może on zaoferować szukającym pomocy i wsparcia.
Są też tacy, którzy szczególnie preferują kontakt w sieci – poprzez e-maile czy rozmowy na Gadu-Gadu, traktując to jak każde inne narzędzia, z których po prostu korzystamy – podobnie jak telefon czy zwykłe poradniki.
Tacy ludzie nie mają dylematu typu: Czy fachowość psychologa w gabinecie jest większa, tylko dlatego, że w nim przyjmuje? I z reguły są to osoby, mające przykre doświadczenia właśnie z gabinetowych kontaktów z psychologiem, niejednokrotnie twierdząc nawet, że im zaszkodziły, a korespondencje z psychologiem on-line pomogły najbardziej.
Kolejny aspekt, to kwestia zaufania. Jak rozpoznać, że osoba, której nie znam i z którą wymieniam informacje tylko na piśmie jest wiarygodna i odpowiednia?
Przecież w Internecie działają różni ludzie… Część z nich to ludzie uczciwi i kompetentni, ale czy wszyscy?
Sceptycy, przyznają, że nie wierzą w jakiekolwiek porady dostępne tą drogą. Poczytać – owszem, chętnie to zrobią, ale prosić o pomoc kogoś, kogo nie znają, to już nie dla nich.
Śledząc wypowiedzi i opinie wielu internautów na ten temat, na forach, można zauważyć, że często mylą oni konsultacje/porady psychologiczne ze stacjonarną terapią psychologiczną.
Warto zwrócić uwagę, na fakt, że „psychorada/psychoporada” zakłada, że kontakt z psychologiem ma na celu udzielić doraźnej porady odnośnie problemu, kłopotu. To dzięki poradzie internetowej, która nie jest konkurencją dla terapii stacjonarnej, można uzyskać cenną informację, wsparcie, poznać możliwości, który rodzaj terapii będzie najlepszy, gdzie szukać terapeuty.
Często ludzie nie zdają sobie sprawy, że każdy kontakt z psychologiem – obojętnie w jakiej formie, pomoże im uporać się z problemem.
Jednak warto być świadomym pewnych ograniczeń płynących z formy kontaktu on-line.
Nie ulega wątpliwości, że bezpośrednia rozmowa „na żywo” stwarza możliwości kontaktu pozawerbalnego, co – zarówno dla osoby udzielającej porady, jak i dla szukającej pomocy - niesie wiele informacji niemożliwych do przekazania on-line.
Rozmowa w gabinecie, podczas osobistego kontaktu z psychologiem daje większą możliwość wzajemnych interakcji, obserwacji, zadawania pytań, udzielania otuchy i wsparcia, okazywania zrozumienia, empatii, uważnego słuchania.
Nie ulega wątpliwości, że w sieci nie da się leczyć poważniejszych problemów, wymagających psychoterapii czy osobistego kontaktu z psychologiem a niejednokrotnie pomocy lekarza psychiatry.
W odczuciu wielu osób, pomoc przez Internet jest dobrym rozwiązaniem doraźnym i warto ją podjąć, chociażby dlatego, że motywacja do pisemnego zwerbalizowania swoich problemów to również jedna ze skuteczniejszych metod poznania samego siebie…
A biorąc pod uwagę fakt, że na osobistą wizytę u psychologa czy psychiatry trzeba czekać kilka tygodni, a czasami miesięcy – przez Internet można uzyskać pomoc praktycznie od razu.
Przeciwnicy pomocy psychologicznej on-line z pewnością mają także wątpliwości co do faktu czy taka forma profesjonalnej pomocy osobom jej potrzebującym jest etyczna?
W mojej opinii jak najbardziej jest, pod warunkiem jednak, że traktujemy ją informacyjnie i doraźnie, a nie jako owocne rozwiązanie i nadzieję w bardzo poważnych trudnościach psychologicznych.
Sądzę także, że w tym wszystkim najważniejsze jest aby pokonać własny lęk i wstyd przed kontaktem z psychologiem i aby trafić na takiego, który nie tylko ulży naszemu cierpieniu, pomoże nam dokładniej zrozumieć samego siebie ale który stanie się również naszym przyjacielem, a być może i my dla niego też.
Wszystkich, którzy jeszcze nie w pełni uświadamiają sobie jak bardzo może im pomóc porada specjalisty, zapraszam do tego aby sami się o tym przekonali.
I pamiętaj, jeśli masz problem i jeszcze zastanawiasz się jak go dokładnie przedstawić, zacznij pisać…
Resztą zajmie się Twoja podświadomość, która sama podpowie Ci właściwe sformułowania.
Nie bój się, że nie będziesz wiedział, co powiedzieć na bezpośrednim spotkaniu z psychologiem; to psycholog ma wiedzieć, jak prowadzić rozmowę i zapewnić Ci przyjazną atmosferę.
Małgorzata Podniesińska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz