Translate

3 kwietnia 2012

Optymizm, pesymizm, co to takiego?



Sposoby myślenia nie muszą być niezmienne. Jednym z najważniejszych odkryć psychologii ostatnich
dwudziestu lat jest spostrzeżenie, że jednostka może wybierać sobie sposób myślenia.
   
Szklanka w połowie pełna czy pusta?

Przysłowiowa ½ szklanki wody – dla optymistów jest zawsze w połowie pełna, w przeciwieństwie do pesymistów, którzy zawsze widzą ją w połowie pustą.
     Jak twierdził Albert Ellis, słynny amerykański psycholog, nie zdarzenie, lecz nasza interpretacja tego zdarzenia jest tym, co powoduje nasze poczucie szczęścia lub nieszczęścia.
     Ważne jest abyśmy uświadomili sobie, że nad niektórymi rzeczami mamy kontrolę, nad innymi nie. Optymistyczny styl wyjaśniania zapobiega bezradności i wpływa korzystnie na naszą odporność oraz lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne.
     
Optymizmu można się nauczyć

O tym, że optymizmu można się nauczyć i tym samym zmienić nie tylko swoje myślenie, ale także swoje

życie, pisze prof. Martin E.P. Seligman, w swojej książce pt. „Optymizmu można się nauczyć”.   
     Znany amerykański psycholog, twórca psychologii pozytywnej, który przez ostatnie dwadzieścia pięć lat badał optymistów i pesymistów (Seligman, 2010, s.17), twierdzi, że: Cechą charakterystyczną pesymistów jest to, że uważają, iż złe wydarzenia będą trwały długo, zaważą na wszystkich ich działaniach i wynikają z ich winy. Optymiści stanąwszy wobec tych samych przeciwności, traktują je zupełnie inaczej. Uważają, że porażka jest tylko chwilowym niepowodzeniem, że jej przyczyny ograniczają się tylko do tego jednego przypadku. Optymiści nie są skłonni obarczać samych siebie winą za porażkę, przypisują ją niekorzystnym okolicznościom, ślepemu trafowi lub działaniu innych. Takich ludzi porażka nie zniechęca. Znalazłszy się w trudnej sytuacji, traktują ją jako wyzwanie i jeszcze bardziej starają się dopiąć swego.
     
 Zawsze pamiętaj

  • Jesteś piękny
  • Jesteś wartościowy
  • Jesteś ważny
  • Jesteś wyjątkowy
  • Jesteś wspaniały
  • Jesteś utalentowany
  • I jesteś... Niezastąpiony
Myśl pozytywnie, uśmiechaj się często do siebie a twój mózg stanie się szczęśliwy i niebawem poczujesz różnicę.

Małgorzata Podniesińska




    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz